Alpa 2nd hand -ohjeet ja info

Alpa 2nd Hand – laatutuotteen uusi elämä

  • Otamme vastaan käytettyjä Alpa-neuleita lahjakorttihyvitystä vastaan. Lahjakortin suuruus määräytyy tuotteen kunnon, iän ja alkuperäisen hinnan perusteella (katso lisätiedot ja ohjeet alempaa).
  • Myymme käytetyt neuleet 2nd hand -osastollamme. Neuleet pestään, tarkistetaan ja huolletaan ennen myyntiin laittoa. 2nd hand -osastoa täydennetään noin kerran kuukaudessa.

Neuleiden kuntoluokitukset:

Jaamme neuleet kolmeen kuntoluokkaan. Hyvityshinnasto perustuu neuleen kuntoluokitukseen.

1. lk – Käytännössä uutta vastaava. 

Vain vähän käytetty. Ei näkyvää kulumaa. Neule on ehjä ja täysin huollettu. Myös esimerkiksi tuotteiden mallikappaleet kuuluvat tähän luokkaan.

2. lk – Käytetty. 

Neule on käytetty, ehjä ja täysin huollettu. Neuleessa voi olla pieni huomaamattomasti korjattu kohta. Neuleessa voi olla vähäistä käytössä tullutta kulumaa. Myös kunnoltaan 1. lk tuotteet, joista on korjattu esimerkiksi valmistusvirhe.

3. lk – Runsaasti käytetty.

Käytössä kulunut neule, joka on korjattu ja täyshuollettu. Neuleessa on käytössä tullutta näkyvää kulumaa. Useita käyttövuosia edessä!

Myy meille käytetty neuleesi

Lahjakortti Alpa-neuleestasi

2nd hand palvelussa on viivettä. Kiitos kärsivällisyydestä!

Tuo neule myymälään tai lähetä neule postitse noudattamalla alla olevia ohjeita.

  1. Täytä alla oleva lomake.
  2. Paketoi tuote ja liitä mukaan lappu, jossa on nimesi, sähköpostiosoitteesi ja teksti “Myyn 2nd hand -tuotteen”.
  3. Kirjoita paketin ulkopuolelle näkyvälle paikalle teksti “2nd hand”.
    • Posti: Anna virkailijalle palautuskoodi 644384. Varmista, että palautus tehdään pakettina ja saat seurantakoodin. Säilytä palautuskuitti.
    • Matkahuolto: Anna virkailijalle palautuskoodi 9538627. Säilytä palautuskuitti.
  4. Kun tuote saapuu, tarkistamme sen kuntoluokan ja lähetämme lahjakortin sähköpostitse. Lahjakortin voi käyttää tämän jälkeen kerralla tai osissa verkkokaupassa ja myymälässä. Huomaathan, että lahjakorttia ei voi muuttaa rahaksi tai kohdistaa tilauksiin jälkikäteen.

Neuleet ovat noin reilun viikon pakastimessa ennen tarkistusta. Tämä minimoi mahdollisten tekstiilituholaisten leviämisen aiheuttamat riskit.

Emme ota vastaan neuleita, joissa on:

  • Näkyviä tahroja. Kaikissa tapauksissa tuotetta ei voi saada myyntikuntoon edes pesemällä, joten poista tuotteesta näkyvät tahrat ennen lähetystä.
  • Voimakkaita tuoksuja. Voimakkaasti tuoksuvasta kosmetiikasta, eteerisistä öljyistä tai kosteusongelmista jää tuotteeseen tuoksuja, jotka eivät lähde pesussa, jolloin tuotetta ei saa jälleenmyyntikelpoiseksi.

Arvioi alla olevan hinnaston avulla kuinka suuren lahjakortin tarjoamme neuleestasi.

2nd hand -hyvityshinnasto

Neuleet

 1. Ovh. hintaluokka 129,90-169,90:

(Sense, Field, Begonia, Pearl, Anemone)
1. lk 60 €
2. lk 40 €
3. lk 15 €

 2. Ovh. hintaluokka 179,90-239,90:

(Drizzle, song, Swan, Twilight, Cuddle jne.)
1. lk 80 €
2. lk 50 €
3. lk 35 €

 3. Ovh. hintaluokka 249,90 ->

(Lily, Shawl Collar, Rime)
1. lk 100 €
2. lk 70 €
3. lk 55 €

Vanhat mallit

(Neuleet esim. Seaside, Symppis, Kaunotar)
1. lk 80 €
2. lk 50 €
3. lk 35 €

Huivit ja pipot

Maksihuivi/torkkupeitto:
1. lk 80 €
2. lk 50 €
3. lk 35 €

Midihuivit
1. lk 50 €
2. lk 25 €
3. lk 15 €

Kaulahuivit
1. lk 30 €
2. lk 15 €
3. lk 10 €

Pipot
1. lk 25 €
2. lk 10 €

Mikäli et ole varma mihin hintaluokkaan oma neuletuotteesi kuuluu, voit olla meihin yhteydessä sähköpostitse info@alpa.fi. Liitäthän sähköpostiin kuvan tuotteestasi.

2nd Hand myyntilomake

  • Kenttä on validointitarkoituksiin ja tulee jättää koskemattomaksi.